add-jstejini1

Mateřská dovolená je pojem omílaný ze všech stran. Ovšem, co se opravdu děje v hlavách maminek ví skutečně jen málo lidí. Mnohdy ani maminky samotné netuší, že právě takové věci se jim honí hlavou. Svoji přecitlivělost, vyčerpání a nespokojenost se snaží ,,napravovat” všemi možnými způsoby. Jedním z nich je i to, že hledají pomoc. Ovšem většinou opět jen narazí na to, jaké by měly být, jak se správně chovat a co samy se sebou dělat. A to je odvede na opačnou stranu od toho, co chtějí. Být šťastné matky. :)

IMG_9171a

Mnohé z nich vůbec netuší, že mají vše k dispozici neustále. Přirozenost, Zdravý rozum a Intuici. Zdeňka Čermáková 

 

Pochybnosti a pocity viny

Ze všech stran je maminkám předkládáno, jaké by měly být, co by měly cítit, co musí, co nesmí a je pak velmi snadné tyto prezentované modely správného mateřství vzít za své a porovnávat se s nimi. Jenže každá žena prožívá mateřství a mateřskou dovolenou jinak. A pokud to nezapadá do představ společnosti, okolí nebo našich vlastních, začneme mít pochybnosti a pocity viny. Uvěříme, že je s námi něco špatně a začneme hledat, jak to dorvat do té přijatelné správné podoby.

Mateřská dovolená – chceme být dokonalé

a naplnit představu ideální supermaminky – obětavé, trpělivé, pečující, plné energie, vždy usměvavé, vše zvládající a skvěle vypadající. Kdo toho stihne víc, ten vyhrává. Vzájemně se v tom povzbuzujeme, plácáme se po ramenou a oceňujeme se za to, kolik toho dokážeme za den udělat.

Žena, která vedle práce ještě obstará domácnost, nákupy, čisté prádlo, obaly na školní sešity, uvaří, namaže svačiny, uklidí, vytvoří útulný domov s kytkou na stole, napíše s dětmi úkoly a přitom si stihne udržovat postavu, pečovat o svůj zevnějšek, dovzdělávat se v oboru a usmívat se na celý svět, je obdivovaná hvězda.

Všechny chceme být hvězdy

A přitom si vůbec nevšímáme faktu, že už jimi dávno jsme. :)  
Nemusíme o to nijak usilovat. Napravovat sebe sama a učit se složitě to, co vlastně máme. Každá z nás. Stačí ,,jen” obrátit pozornost jinam – k sobě.

Zpět k vlastní intuici, přirozenosti a zdravému rozumu.

Tam, kam ukazuje Zdeňka s Vladimírem ve všech programech Centra Změn.

Jdeme proti svému zdravému rozumu

Protože si tam hodíme, že to bychom neměly dělat, zabývat se samy sebou, mít nějaký zájem, zálibu. Že musíme zatnout zuby a být silné. Že to všechno musíme zvládnout samy. Že když si to nějak ulehčíme, tak už se to nepočítá. To už nejsme ty silné a výkonné. To by znamenalo, že jsme selhaly, že jsme to nedaly, že nejsme dost schopné. A tak valíme dál, až nám jednoho dne začnou docházet síly. A naše mateřská dovolená se promění v utrpení. I to si však nechceme připouštět. A tak navenek stále hrajeme roli silné ženy, která je v pohodě, a když za sebou zavřeme dveře, padneme vyčerpáním.

Proč to někdy zajde tak daleko?

Protože nevidíme, kdo skutečně jsme. Že naše hodnota je daná a nejde s tím nic udělat, aby byla menší nebo větší.
Protože nevidíme, že ten obrovský tlak si na sebe vytváříme my samy, a že spoustu věcí, které jsme si na sebe naložily, dělat vůbec nemusíme.
Protože nevidíme, že vlastně nic není špatně.

zdenka_centrum_zmen_citat_1

Uviděla jsem

to poprvé v on-line programu Tvořte nemožné, kdy jsem psala Zdeňce spoustu e-mailů a konzultovala s ní svůj projekt. V jednom z nich:

Krásný den Zdeňko,
předem bych chtěla poděkovat za skvělá videa a webináře v rámci programu, vždy si z nich pro sebe odnáším něco nového, překvapivého i uklidňujícího.
Obracím se na vás s prosbou o radu – jsem maminka dvou dětí (5 a 3 roky). Po škole jsem rok pracovala a pak jsem nastoupila na mateřskou. Můj projekt, který jsem si dala v rámci Tvořte nemožné je vydělávat si tím, co mě baví. 

Ráda píšu, baví mě to.  
No a můj dotaz, problém, ve kterém se plácám už měsíce a teď zase zesílil, je, že mám málo času se svému snu věnovat. Na psaní potřebuju klid a ten mám až ve chvíli, kdy děti usnou.
Pořád se s tím nějak peru, možná toho chci dělat hodně najednou… Každou chvíli se něco nečekaně změní. Dostanu před spaním nápad na článek, těším se, jak ho dopoledne, když jsou děti ve školce, napíšu a ráno má dítě teplotu a vše je jinak. Tak si řeknu, že ho napíšu večer, až manžel přijde z práce, ale ten mi zavolá, že musí v práci zůstat déle apod.

Budu moc ráda, když mi k tomu napíšete váš pohled. Někdy člověk u sebe nevidí, kudy z toho ven a točí se dokola ve stejném kruhu…
Jak s malými dětmi tvořit své nápady, když leckdy jejich realizace je s dětmi těžko slučitelná, nenechají vás, chtějí vaší pozornost, hrát si… :-) ale jejich hru :-))

Lucie 


 

Odpověď Zdeňky

Pěkný den Lucie, :)
jsou období v našich životech, kdy máme pocit, že si nemůžeme dělat co chceme a musíme se přizpůsobit naší rodině, malým dětem, manželovi. Vím to nejen ze svého života, ale i ze života svých klientek.

Ať se vám to líbí, nebo ne, váš ,,úkol” nyní je být především matkou. :) A pamatuji si, kolik jsem toho dokázala na sebe naložit já, abych… se vyrovnala svému manželovi a měla pocit, že jsem rovnoprávný partner, abych to ,,dala” a ukázala sama sobě, jak jsem schopná. :)
Nic takového vůbec nepotřebujete! Tedy myslím tím zaobírat se těmito myšlenkami. Nejsou k ničemu a zabírají místo nápadům, které vás mohou napadnout, když máte v hlavě prostor.
Není žádný ,,správný” čas, že teď okamžitě musíme všechno položit a jít dělat svůj projekt. Některé nápady nám připadají, že tohle musíme teď hned udělat.
Opak je pravdou
Inspirace = nové nápady k nám chodí neustále a když bude vaše hlava volná (bez těch hloupostí, kterými se obvykle jako lidé zabýváme, tak se vám ten nápad znovu vloudí do hlavy a ještě v lepší úpravě. :)

podpisZ

Nic není špatně a nikdy není ani pozdě. Netlačte na sebe.

Jste matkou!

A to je stejně ta nejkrásnější a nejsmysluplnější hra, kterou kdy budete ve svém životě hrát.
Zdeňka

 

MUDr. Lucie Dlasková
Certifikovaný kouč, absolventka Akademie Psychology of Mind.

Poskytla tento příspěvek pro všechny maminky, které chtějí stejně tak jako ona být šťastnými maminkami. Dělat to, co je baví a dává jim smysl.

Jsme rádi, že je s námi v Centru Změn a pomáhá nám měnit lidem jejich životy.
Zdeňka & Vladimír

Napište Lucii soukromou zprávu!

  • Komu má být zpráva zaslána